Mi a probiotikum?Az egészség szempontjából előnyös baktériumokat tartalmazó ételek kedvező hatására már az Ószövetségben (perzsa változat) is találhatunk utalást. Eszerint Ábrahám hosszú életét a savanyított tej fogyasztásának köszönhette" (Genesis 18:8).
Plinius kr. e. 76-ban erjesztett tejtermékek fogyasztását javasolta gyomor-, bélpanaszok esetén. Az 1908-ban Nobel-díjjal kitüntetett Mecsnyikov kifejtette, hogy a Lactobacillus-tartalmú erjesztett tejtermékek (pl.: aludttej) fogyasztása csökkenti a bélben levő, mérgező anyagokat termelő kórokozók számát, és ezek fogyasztásával magyarázta a bolgár parasztok hosszú élettartamát. A probiotikum fogalma 1960-as években született, a pro bios (életért) kifejezésből. A probiotikumok emberi gyógyászatban játszott lehetséges szerepéről az első összefoglaló közleményt Fuller publikálta 1991-ben. A probiotikumok olyan készítmények, amelyek megfelelő számban tartalmaznak élő, speciálisan kiválasztott, a bél szempontjából hasznos mikroorganizmusokat (leginkább Lactobacillusokat és Bifidobaktériumokat), melyek kedvező hatást fejtenek ki az emberi szervezetben. Tulajdonságok, amelyek alapján egy baktérium probiotikumnak tekinthető:A természetben nem kórokozók
Segítő élelmiszerek, melyek probiotikusak
Vajon milyen élelmiszerek tartalmaznak probiotikumokat? Elsősorban a tej, a tejtermékek, ezek között is kivált a savanyított tejtermékek, érlelt sajtok, az élőflórás joghurtok, általában az úgynevezett fermentált élelmiszerek tartalmaznak nagyobb mennyiségben probiotikumot. Hatékony és célravezető megoldásnak látszik viszont a hazai táplálkozási viszonyok ismeretében a különböző probiotikum-készítmények szedésének megfontolása is.Mire ajánlhatók a probiotikumok?
Számos betegség kezelésére javasolják a probiotikumokat, mivel az élő mikrobákból álló étrend-kiegészítők elfogyasztása kedvező hatást gyakorol az elfogyasztó szervezetére. A probiotikumok serkentik az immunrendszert, javítják az ásványok és vitaminok felszívódását, fokozzák a máj és a vesék méregtelenítő hatását, gyorsítják a növekedést. Egyes megfigyelések arra utalnak, hogy a probiotikumok segítségével javulást érhetünk el számos betegségben, például laktózérzékenységben, hasmenésben, gyulladásos gyomor- és bélbetegségekben vagy például az allergia megelőzésében.
|